Sedlo – poloha

Správná, nebo pohodlná poloha sedla nezávisí pouze na dobře nastavené výšce. Za předpokladu, že už na kole chvíli jezdíte a výšku sedla tedy máte správně nastavenou, zkuste poopravit jeho předo-zadní polohu. Vlastně jde o to, aby Vaše přední koleno (čéška) nebylo před, nebo za osou pedálu, ale pokud možno kolmo nad ní.

Co budete potřebovat?

inbusový klíč k povolení a utažení zámku sedla
olovnici, nebo cokoli podobného; já věším multiklíč na cca 1m provázku a funguje to skvěle
podporu někoho dalšího (na kole je potřeba sedět pokud možno v obvyklé jízdní pozici; můžete se sice opřít třeba doma o futro, ale jednodušší bude požádat někoho o asistenci)

Jak na to?

Usedněte na kolo a snažte se zaujmout pozici, ve které obvykle na kole sedíte. Důležité je především nohy umístit na pedály tak, jak běžně děláte. Nejlepší je, když Vás někdo může přidržet či jinak asistovat.

Nohy na pedálech srovnejte tak, aby oba pedály (kliky) byly rovnoběžně se zemí. Jedna noha je teď vepředu a s tou budete pracovat.

Z kolene (čéšky) přední nohy spusťte olovnici volně k zemi. Provázek olovnice by měl v ideálním případě protínat osu pedálu. Je-li před ní, koleno a tedy sedlo je příliš vepředu. Směřuje-li provázek až za pedál, sedlo je pravděpodobně příliš vzadu. Upravujte jeho pozici, dokud nebude přední koleno přímo nad osou pedálu.

Nakonec nezapomeňte srovnat “vodováhu” sedla, tzn. vyrovnat sedlo tak, abyste neměli pocit, že je jeho špička nebo zadní část příliš vysoko. Šrouby zámku sedla správně dotáhněte (jako vždy pevně, ale ne “na krev”; moment bývá kolem 6Nm)

Závěrem:

Mně osobně zde popsaná úprava velmi pomohla. Neméně duležitá je ale správná výška sedla. Sedlo by mělo být tak vysoko, aby Vaše noha byla ve spodní úvrati téměř napnutá. Opakujeme: “téměř” napnutá. Je-li sedlo příliš vysoko a noha napnutá do úhlu 180°, dostaví se při šlapání nepříjemný pocit “kymácení se na sedle” ze strany na stranu. Na asfaltu se to přežít dá, ale v sebelehčím terénu je to horror jako od Hitchcocka. V opačném případě, kdy je sedlo níže, než by mohlo být, nebudete šlapat efektivně; již na kratší vzdálenosti Vás začnou bolet nohy. V extrémním případě, kdy je sedlo hodně nízko, se budete cítit asi jako medvěd na kole u Berouska.

(pozn: v tomto článku uvažujeme běžné výletní ježdění, případně XC. Jiné styly – downhill, street, trail – budou mít sedlo pravděpodobně níže položené.)

 

Koleno přední nohy a osa pedálu jsou kolmo nad sebou. Zdroj obr.: http://www.cyklo-sport.cz/cyklo-sport/index.php?s=clanky&clanek=24&m=14&jmeno=Popis%20kola

 

Zámek na sedlovce. U mě pouze na 1 inbus.

 

Já mám sedlo téměř úplně vodorovně, Vám ale může vyhovovat něco trochu odlišného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *