Horní Požáry

 Délka výletu 21 km
 Náročnost lehká, místy střední
 Vhodné kolo MTB

 

Minule jsme slibovali vyjížďku rovnou od Zdeňky. Dnes tedy nevyrazíme z Prahy, ale rovnou z rozcestí Hotel René a pojedeme jen tak “okolo komína” zkontrolovat požárské lesy a Gryblu. Čeká nás krátký okruh se začátkem i koncem u Zdeňky, což je také hlavní a téměř jediná občerstvovací zastávka.

 

Proč sem jet?

Požárské lesy skýtají množství asfaltových i lesních cest typově od silnice až po “trail”. Terén je zde až na výjimky lehký. My dnes uvidíme Gryblu, sjedeme si “prosečnický trail” navštívíme muzeum hornictví – štolu Halíře – a projedeme se po pěkném “flow trailu” pod Drnkou. Vyjížďka to ale bude lehká. Jsou zde jen dva těžší úseky, které se ale dají objet okolo.

 

Občerstvení:

– U Zdeňky
– hospoda na nádraží v Kamenném Přívoze

 

Trasa:

Od Zdeňky se přes Nechánice a rozc. Na Lambujce dostaneme do Kostelce u Křížku. Odsud budeme sledovat žlutou TZ na rozcestí Skalsko, kde přestoupíme na zelenou a budeme pokračovat na Panskou skálu a vyhlídku Grybla.

Z Panské skály se dáme po modré a cyklotrase na rozc. Horní Požáry. Odsud vede červená TZ do Prosečnice, tzv. “prosečnický trail“. Jde o krátký úsek, kde sjedeme po kořenech a kamení dolů do Prosečnice. Kdo se na terén dnes necítí, může trail objet po cyklostezce na nádraží do Kamenného Přívozu. My ostatní budeme sledovat červenou TZ tamtéž.

Z Kamenného Přívozu pojedeme po cyklotrase na Borek a podíváme se na štolu Halíře. Otevřeno zde mají o víkendech a svátcích od dubna do konce září. Poté budeme kopírovat červenou TZ na rozc. Pod Drnkou. Kdo chce, může jet přímo po červené; ve stráni ji ale po vrstevnici kopíruje hezký “flow trail”, po kterém pojedeme my ostatní. Výhodou je, že se zde nejede přímo podél chatové oblasti jako v případě červené značky a stezka je měkká a pěkně jede.

Rozcestí Pod Drnkou nese název po vrchu Drnka nad ním. Drnka je hezké místo, ale je na ni dosti dlouhý výstup, proto ji navštívíme až někdy jindy. My se budeme držet červené až na Chotouňský Dvůr, odkud po silnici dojedeme zpět ke Zdeňce.

 

Přehled trasy:

Hotel René – Nechánice – Na Lambujce – Kostelec u Křížků – Skalsko – Panská skála – Horní Požáry – Prosečnice – Kamenný Přívoz – Borek – Halíře – Pod Drnkou – Chotouňský Dvůr – Hotel René

 

u Panské skály

 

na Gryble

 

Grybla

 

doprava kolem dřevěné houby vede cyklostezka; po červené přímo dolů je “prosečnický trail”

 

Kamenný Přívoz

Počasí Kamenný Přívoz - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *