Lhotka u Berouna

Délka výletu  77 km
Náročnost střední
Vhodné kolo mtb či trekové

 

Proč se tam vydat:

Především proto, že navštívíme rozhlednu Lhotka u Berouna, která má hned tři přednosti. Nemusíme k ní zdolat žádné závratné převýšení, s výjimkou posledních 30 metrů pod rozhlednou, kde nás čeká pěkná stojka. Pochlubte se, kdo ji vyjíždí (klidně jako já “na šaška”) a kdo raději stojku vytlačí pěšky. Zadalší jsou odsud pěkné výhledy na Berounsko – pokud tedy vystoupáme po točitém schodišti na vrchol rozhledny. A v neposlední řadě zde působí vstřícný pan správce, který nám ochotně uvařil čaj z vlastních zásob a zdarma.

 

Občerstvení po trase:

První možné zastavení je u Radotínského potoka, kde v lese u skal mezi obcemi Ořech a Choteč potkáme mlýn U Veselých. Můžeme se zde zastavit na prohlídku mlýna, nakoupit v mlýnském obchůdku a nějaká ta káva a zákusek se snad také najdou.

V Loděnici můžeme doporučit restauraci a penzion Ve Století. Posedět se dá v zahradě u fontánky, nebo uvnitř restaurace. Káva nám zde chutnala a servírované hlavní chody vypadaly opravdu lákavě.

V rozhledně Lhotka je od pana správce možno zakoupit chlazené pivo/limo a možná i nějakou tu tatranku. Sortiment je pochopitelně omezený, jelikož, jak nám pan správce ozřejmil, sem vše nosí na zádech on sám.

Na náměstí v Berouně je několik kaváren a restaurací; můžeme si tedy vybrat od malého občerstvení až po oběd o několika chodech. My jsme navštívili pizzerii Carino vedle Pražské brány. Dali jsme si výbornou horkou tomatovou polévku s parmazánem. Kdo by měl před zpáteční cestou odvahu se najíst více, zdejší pizzy vypadají skutečně lákavě.

Na zpáteční cestě potkáme mnoho kiosků i restaurací; pojedeme totiž po páteřní cyklotrase Beroun – Karlštejn – Praha, takže o občerstvení rozhodně nouze nebude.

 

Trasa (mapa.cz):

Vyjížďku začneme u železničního mostu na Praze 2 a skončíme na nádraží Praha-Radotín. Kdo by ani tam ještě neměl dost, může se samozřejmě vrátit zpět k železničnímu mostu po vlastní ose. My se z Radotína svezeme vlakem na pražský Smíchov či hlavní nádraží.

Od železničního mostu se vydáme podolskou cyklostezkou na Barrandovský most a do Prokopského údolí. Trasu A12 budeme sledovat skrz Prokopské údolí – zde uvidíme krásný Červený lom – přes Holyni do Řeporyj, odkud pojedeme po 0013 do Ořechu.

Modrá TZ nás potom z Ořechu dovede na Kalinův mlýn, kde odbočíme vpravo po červené na mlýn U Veselých a Choteč.

Zelená TZ nás z Chotče bude doprovázet celou cestu lesem i polem až do Loděnice, kde se zastavíme na kávu, případně i oběd Ve Století. Lesní část trasy je v případě potřeby možno objet po asfaltu z Chotče přes Kuchařík a Kuchař do Vysokého Újezda, a pak po zelené do Loděnice.

Z Loděnice se vydáme po modré přes Chrustenice až na rozhlednu Lhotka. Modrá značka nás zaroveň doprovodí ze Lhotky až na náměstí v Berouně, kde nás čeká další občerstvení. Za zmínku stojí berounské hrnčířské trhy, které se zde konají dvakrát do roka vždy na jaře a na podzim (ty nejbližší nyní 9.-10. září 2017). Třeba budeme mít zrovna štěstí a potkáme je zde.

Trasa z Berouna do Prahy snad ani jednodušší být nemůže. Projedeme Pražskou branou a za mostkem přes Berounku se napojíme vpravo na cyklostezku s názvem Po stopách českých králů. Po ní pojedeme neustále podél řeky (= naprosto po rovině!) přes Srbsko, Karlštejn (pozor, ve vrchní části pod hradem je cyklistům vjezd zakázán), Třebaň a Řevnice do Dobřichovic, odkud nás trasa 3 dovede do Černošic. Z nich potom pojedeme rovnou za nosem a podél řeky po cyklotrase A1 do Radotína. Máme za sebou cca. 30km naprosté poříční roviny Beroun – Praha. Kdo nerad brzdí, může využít setrvačnosti a dojet ještě do centra k železničnímu mostu. My ostatní (s pražskou Lítačkou) využijeme spojů ČD k cestě na Smíchov či hlavní nádraží.

Snad se Vám s námi dobře jelo. Kdo propadl rozhlednám, může se na příště inspirovat třeba v naší severočeské sekci vyjížďkou zvanou Čtyři rozhledny. Přejeme Vám hodně šťastných kilometrů.

 

lokalita Červený lom

 

Počasí Beroun - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *