Povinná výbava aneb co s sebou

Kolik jídla a vody vzít s sebou necháme na každém z Vás; je to zcela individuální. My se podíváme na to, jaké věci a nářadí bychom neměli nechat doma. V pořadí dle důležitosti bychom do batůžku měli určitě dát toto:

Nezapomeneme nabitý telefon a peníze pro případ nouze. Dále bychom měli mít:

1) malou skládací větrovku – když se po několika kilometrech k rostoucí únavě navíc venku ochladí, může se opravdu hodit.

2) papírové kapesníčky.

3) multiklíč – ať už se cestou povolí nějaký ten šroubek, nebo je potřeba posunout brzdové páky či řazení, případně si chceme srovnat řídítka, bez multiklíče to nepůjde. Krom toho s ním jde otevřít i pivo.

4) náhradní duši – defekty jsou někdy prostě nevyhnutelné; s náhradní duší ale vše rychle opravíme a nepřijdeme o vyjížďku. Raději ještě zkontrolujeme, zda máme spravný rozměr duše odpovídající plášti a především ventilek musí odpovídat. Galuskový do ráfku pro autoventilek v nouzi nacpeme, opačně to ale opravdu nepůjde. K duši samozřejmě nesmíme zapomenout přibalit pumpičku a montpáky. Lepení necháme doma na dlouhé zimní večery.

5) zip pásky čili stahovací pásky – v případě, že něco na kole ulomíme, nebo ztratíme šroubek atd., plastové zip pásky nás vždy vytáhnou ze šlamastyky. Počet podařených oprav za pomoci zip pásků se dnes blíží nekonečnu.

6) rychlospojku řetězu – drobná rychlospojka nezabere téměř žádné místo a v případě, že bychom přetrhli řetěz, s ní defekt rychle opravíme. Pozor na kompatibilitu; spojky jsou různé podle počtu pastorků (koleček) na kazetě. Ke spojce nesmíme zapomenout přibalit nýtovačku řetězu, pokud ji nemáme na multiklíči. Důvod popisujeme v článku přetržený řetěz.

7) náhradní brzdové destičky – na kratší vyjížďku se bez nich obejdeme a kdo pravidelně kontroluje stav svého brzdového obložení, obejde se bez nich asi zcela. Na několikadenní cesty a do blátivého terénu bychom alespoň jeden pár ale mít měli. Osobně už jsem se vracel 10 km do Turnova jen na přední brzdě, když mi v Malé Skále vypověděly službu zadní destičky. Pozor: destičky musí být kompatibilní s naším typem brzd; existuje několik tvarů a velikostí.

8) plastové zarážky do brzd – v případě, že musíme kolo/kola na delší dobu vyndat z rámu (např. při přepravě autem), je dobré mezi destičky hydraulických brzd vložit nějakou zarážku, aby se nám náhodným stlačením brzdové páky destičky nepřiblížily až moc těsně k sobě. Od výrobce brzd možná máme originální oranžové zarážky. V nouzi postačí čistý pivní tácek či přeložená vizitka.

9) minilékárnička – alespoň pár naplastí se do batůžku vždy vejde a mohou pomoci. Já ty svoje posledně poskytl jednomu kuchaři na Kokořínsku. Radost jsme měli oba.

10) igelitový pytlík či jiný voděodolný obal, do kterého v případě silného deště schováme mobil.

*pro fajnšmekry – pumpičku na vidlici/tlumič. Během vyjížďky se Vám vzduchová vidlice může zdát příliš tvrdá, nebo naopak. Vliv na to má např. změna okolní teploty (pružení nahustíte doma při 20°C, a pak vyjedete ven do -1°C) Odpšouknout trochu tlaku zvládnete kdykoli čímkoli, ale nahustit pružení bez pumpičky ústy umí jedině František Koudelka z Chvojkovic-Brodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *