Co se starou duší?

Píchlou duši samozřejmě není problém zalepit a použít znovu. Co ale s duší již mnohokrát lepenou, nebo jinak nedůvěryhodnou? Než ji zahodíte, zvažte následující.

Starou duši lze:

1) použít jako ochranu řetězové vzpěry (= rámová trubka pod řetězem) namísto tradičních neoprenových návleků. Omotáte-li kusem staré duše řetězovou vzpěru, nejenže ochráníte lak před poškozením, ale kolo bude v terénu o poznání tišší. Duši můžete podélně rozstřihnout, aby vrstva materiálu nebyla zbytečně tlustá. Na konci omotávku zajistěte třeba stahovacími zip pásky, nebo izolační páskou.

2) slabší proužky či prstýnky nastříhané ze staré duše poslouží jako ochrana rámu i na jiných místech. Mně třeba zadní brzdová hadice odírala kousek zadní stavby; hadici jsem vypodložil cca. 3 cm širokým prstýnkem duše, zajistil kouskem černé pásky a je klid.

3) kdo má nové drahé kliky a nechce si je v terénu poškrábat, může je rovněž opatřit kouskem duše. Stačí odmontovat pedál, ustřihnout patřičně dlouhý kus duše, navléci jej na kliku a pedál opět nasadit. Vzhledné to příliš není, ale fungovat to bude.

4) já osobně nemám rád, když se mi bláto dostane do objímky sedlovky. Stačí sedlo vytáhnout z rámu, patřičně široký kus duše převléknout přes objímku, sedlo nasadit zpět a duši ohrnout přes celou oblast objímky.

5) pokud máte teleskopickou sedlovku a chcete ji ochránit před podzimními bahny, vyrobte si z duše prachovku a lá “husí krk“. Patřičně dlouhý kus duše převlékněte přes oblast pístnice sedlovky a hotovo. Přiznám se, že tento trik jsem převzal od Seth’s Bike Hacks

6) ze 2 delších kusů duše podélně rozstřižených lze udělat jednoduchou ochranu kluzáků vidlice při přepravě vlakem či autem.

7) pokud Vám došly záplaty na duše, náhradní lze nastříhat ze staré duše. Vystříhněte patřičně velké oblé fleky a postupujte jako s tradičními záplatami. Já osmirkoval obě plochy (duši i záplatu) a zalepil standardním lepidlem na opravu duší. Ještě ji budu pozorovat, ale zatím drží fest.

8) pokud vše výše zmíněné již znáte, zkuste dětem ze staré duše a dřevěného ramínka vyrobit třeba luk 🙂

 

Husí krk a sedlo nahoře

 

Sedlo dole

 

Kousek duše chrání zadní stavbu pod brzdovou hadicí

 

Ochrana kluzáků vidlice

 

Záplata ze staré duše zatím, zdá se, drží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *