Do Únětic – na severní zápraží

Délka výletu 35 km
Náročnost lehká
Vhodné kolo jakékoli dobrém tech. stavu

 

Dnešní vyjížďka je lehká jak svou délkou, tak povrchem, po kterém pojedeme. Navigačně nás nic nemůže zaskočit, jelikož nás většinou trasy provedou turistické značky, a nečekejme ani žádné významnější stoupání; severní okraj Prahy je až na výjimky rovinatý.

Sraz si tentokrát dáme u Výstaviště Holešovice v Praze. Projedeme Stromovkou, Bubenčí a vystoupáme na zříceninu Baba. Poté se budeme držet červené TZ, která nás doprovodí Divokou Šárkou přes Dívčí skok až do Nebušic. Těsně před Nebušicemi je kratičká odbočka na Nebušickou vyhlídku, kde na chvilku zastavíme.

Z Nebušic pojedeme dál po červené až k vodojemu na rozcestí Nad Truhlářkou. Zde odbočíme vlevo po zelené TZ na Horoměřice. Od dětského hřiště v Horoměřicích se necháme vést červenou TZ až na Svatou Juliánu. Podle pověsti je zde tajný podzemní tunel až do hradu Okoř; já sám jsem jej zatím neobjevil, ale třeba budete mít štěstí.

Z Juliány se vydáme po žluté do Statenic. Hlavní silnici Pod Hájem je možná lepší objet přes zámeček k restauraci Detaillo, odkud budeme sledovat cyklotrasu 8100 a posléze i modrou TZ až do Únětic. Zde nás již čeká delší zastávka na občerstvení. Únětický pivovar i restauraci U Lasíků, po celém severu proslulou svými koláči a kávou, můžeme vřele doporučit. Pozor: U Lasíků mají pondělí až středa zavřeno. Koláče ochutnáme tedy ve čtvrtek a pátek od 16:00, o víkendech pak po 11. ranní.

Z Únětic pojedeme Tichým údolím do Roztok na přívoz. Povede nás modrá TZ a cyklotrasa 8100. Kdo chce, může v Roztokách navštívit zámek a zámeckou zahradu. Nesmíme ale zapomenout, že budeme potřebovat 20,-Kč v mincích pro místního Chárona, převozníka přes Vltavu. Ještě než překonáme řeku a dostaneme se do Klecánek, dovolte malou odbočku.

Nedaleko Roztok se na kopečku nad Vltavou nachází Levý Hradec. Jde prý o první křesťanský kostel ve střední Evropě, pokud mi slouží paměť. Především je zde ale krásná Medová kavárna s nádhernou zahradou, která stojí za návštěvu především na jaře a v létě. K obojímu se dostaneme po zelené TZ podél řeky a výlet si touto odbočkou prodloužíme jen o nějakých 6km. Pozor: otevřeno mají jen pátek až neděle, 14:00-20:00.

Z Klecánek se potom vydáme povltavskou cyklostezkou směrem k trojské ZOO a přes Trojskou lávku do Stromovky. Za celý tým závěrem všechny žádám o ohleduplnou jízdu především v Divoké Šárce, Tichém údolí a na stezce Klecánky – Troja. Přejeme pěknou vyjížďku!

Trasa do Únětic (takto jezdíme na masopust)
Zpáteční cesta bez Levého Hradce a přívozu

Počasí Únětice (Praha-západ) - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *