Na Ďábel a Hadí skálu

Délka výletu 77 km
Náročnost středně těžká
Vhodné kolo mtb hardtail / full

 

Dnešní vyjížďku popisujeme jako těžkou, jelikož je dosti dlouhá a je zde mnoho lesních a terénních úseků. Od Hadí skály/Třeštiboku ji lze ale zkrátit, případně lesní úseky objet silnicí a výlet tak zjednodušit.

Abychom Vás nalákali, představíme nejprve možnosti občerstvení po cestě: Olivův pivovar v Dolních Břežanech, kiosek v Březové-Olešku, Jílové u Prahy, legendární restaurace U Zdeňky v Nechánicích (hotel René). Kdo bude chtít zpět Posázavským pacifikem, najíst a napít mu dají v Lukách p. Medníkem, v hospodě na nádraží v Davli i v Petrově u Prahy (kiosek u nádraží nabídne ale pouze nápoje).

Od železničního mostu se vydáme po cyklostezce na Podolí a Komořany, kde odbočíme vlevo přes koleje a vydáme se vzhůru na Točnou. Místní traily dnes necháme zkušenějším a objedeme je lesem po hranici chráněné oblasti vzhůru k ulici Branišovské, kterou přejedeme a vydáme se k vyhlídce na Šancích. Lesem a polem pak pojedeme na Zvoli a Novou Březovou, odkud se červenou TZ necháme vést s kopce do Libřice.

V Březové se můžeme občerstvit v kiosku nedaleko vyhlídky na Vltavu, a pak již rovnou dolů, do Libřice. Méně zkušení nechť dají pozor; jde o techničtější sjezd – především ve spodní části nad Libřicí. Pozor dáme u vyhlídky nad Libřicí; je zde nově přidaná závora přes stezku.

Z Libřice nás modrá TZ dovede na Záhořanský důl, kde přestoupíme na zelenou a vydáme se vzhůru na vrch Ďábel. Ačkoli někomu může jízda do kopce připomínat peklo, jména Ďábel i Davle prý pocházejí z výrazu “dávati (znamení)”. Ďábel prý byl kdysi strážním kopcem – bylo odsud dobře vidět na Vltavu i Sázavu – a proto zde byl zapalován signální oheň v případě blížícího se nebezpečí či vojska.

Po prohlídce Ďábla sjedeme ke hlavní silnici v Petrově, kde najdeme žlutou TZ a pojedeme na krásnou vyhlídku nad Sázavou, Hadí skálu/Třeštibok. Hada jsem zde ještě nepotkal, ale přesto dejme pozor; skála je v létě opravdu rozpálená. Název Třeštibok prý zase pochází od posázavských vorařů; po Sázavě se dříve plavilo dřevo a vory se v divoké vodě často tříštily o bok jedné ze skal nad řekou – proto Třeštibok.

Kdo by zde chtěl vyjížďku po 40km ukončit, vrátí se na petrovskou hlavní silnici, po které může pohodlně sjet na vlak do Davle, případně po zelené TZ sjet na zastávku ČD do Petrova u Prahy a dát si pivo v kiosku v zahradě hned u kolejí. My ostatní pojedeme po žluté TZ přes Bohuliby a U Obrázku až do Jílového u Prahy, kde nás čeká zasloužený odpočinek u kávy a zákusku, nebo přímo oběda v jedné z restaurací na náměstí.

Z Jílového pojedeme dál po modré TZ na rozcestí Pod Drnkou, kde odbočíme vlevo po červené TZ. Tato nás lesem dovede až na rozcestí Hotel René, kde prostě musíme navštívit restauraci U Zdeňky. Personál, kuchyně i prostředí zde doslova vybízí k posezení. My zodpovědní bajkeři si vybereme z nabídky cca. 5 druhů nealko piv. A kdo se ještě nezapsal na letošní TransBrody, u Zdeňky je možno zaplatit startovné a získat číslo!

Od Zdeňky se již budeme vracet do Prahy. Nejprve lesem přes vesnici Psáry a Sulice dojedeme do satelitu Hlubočinka. Odsud se dáme po hlavní (staré benešovské), ale po cca. 500 metrech z ní na křižovatce U Grobiána odbočíme vpravo do lesa. Za lesíkem najdeme červenou TZ, která nás přes rozcestí Údolí Botiče, pražský okruh a Průhonice dovede k potoku Botič, podél něhož pojedeme na pražskou Hostivař. Odsud můžeme dojet na metro Háje, nebo pokračovat dál do centra. Máme za sebou pěkných 75-80km.

Závěrem bychom rádi upozornili, že především okolo Libřice, v Záhořanském údolí a kolem Hadí skály pojedeme v kamenitém terénu; je zde na zemi často dosti ostrá břidlice, proto doporučujeme slušné obutí. Máte-li na svém MTB kole 15 let staré zpuchřelé pláště, raději přezujte.

 

Zimní Třeštibok

Počasí Jílové u Prahy - Slunečno.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *