Jedlová – na rozhlednu a na gábl

Délka výletu cca 70-80 km
Náročnost střední
Vhodné kolo ideálně mtb hardtail nebo gravel

 

Obec Jedlová blízko Rumburka nabízí hned několik lákadel a asi byste sem měli alespoň jednou za rok zavítat. Kromě pohledné kamenné rozhledny na vrcholu Jedlové je zde všude kolem krásná krajina Labských pískovců, Českého Švýcarska a Lužických hor – podle toho, odkud přijedete. Nezapomenutelná je ale i místní nádražní hospoda, kterou nejspíš nominujeme na michelinskou hvězdu; najdete zde výbornou českou domácí kuchyni a hospoda je i jakési kulturní centrum místních i přespolních cyklistů a turistů. A po jídle můžete odjet vlakem směr Mladá Boleslav, Nymburk a Praha.

My Vám nabídneme hned tři trasy – z Děčína, Turnova a z Bakova n. Jiz. – seřazeny od nejvíce po tu nejméně kopcovitou. Všechny tři trasy mají 70 – 80 km, výjezd na Jedlovou je ovšem povinný vždy.

První trasa začíná v Děčíně, kde můžete hned na startu doplnit provozní kapaliny v již dříve chváleném Coffee & Books. Touto trasou navštívíte rozhledny Janov, Růženku, Vlčí horu i Jedlovou a projedete Labskými pískovci, Českým Švýcarskem i Lužickými horami. Můžete se těšit i na Dolský mlýn a Kyjovské údolí. Alternativní trasa Vás na 60 kilometrech zavede ještě hlouběji do Švýcarska a na konci se do Jedlové dostanete delším strmým výjezdem přes zříceninu Tolštejn.

Druhá trasa Vás zavede z Turnova na zámek Sychrov, a pak podél Ještědského hřbetu do Lužických hor. Uvidíte i zámek Lemberk, přehradu Naděje i občasný “řopík”. Na mapě pozor – u přehrady Naděje jsem omylem vypnul stopaře. Po zelené TZ na rozc. U Jána a Stožecké sedlo, a pak po žluté na Jedlovou si přidáte ještě 12 km.

Třetí trasa vede z Bakova n. Jiz. po červené TZ přes kapli Klokočka a maníkovickou tvrz. Uvidíte travnaté planiny okolo Ralska s výhledem na Ještěd i Hamr na jezeře. Tato trasa je zároveň nejméně stoupavá z našich tří.

 

Poctivá a kamenná Jedlová na poctivém kopečku

 

Výhledy z Jedlové

 

Výhledy z Jedlové

 

Jedna z nejmenších rozhleden, co znám. Růženka v Růžové

 

Vlčí hora z čediče vzrostlá

 

Vodník a kolo, to dá přece rozum… Družstevní mlýn v Sychrově

 

Skalácko – inspirace Karoliny Světlé

 

Zámek Lemberk

 

Dolský mlýn

 

Dycky kolo!

 

Je jaro!

 

Z ničeho nic na mě vykoukla přehrada Naděje schovaná v lesích a chráněná řopíkem

 

Boží lesy!

 

A odsud se mám vracet do města? Začínám se stydět!

 

Z venku vypadá všelijak, ale je to dobrá hospoda.

 

Michelinská nádražka nabízí…

 

Počasí Rybniště - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *