Pravidla jízdy

Každý ať si jezdí podle chuti a přesvědčení a ani my nebudeme kázat co ano a co ne. Přesto si dovolíme zmínit několik obecných zásad, které nejspíš prospějí všem na kole i okolo.

 

tempo určuje ten pomalejší. Je to prostě tak. Ten rychlejší zase může vybrat hospodu 🙂

počkat znamená počkat. Velmi často vidím, že ti rychlejší na zbytek skupiny sice na kopci počkají, ale rozjíždějí se hned, jakmile je ti poslední dojedou. Takže zatímco čelo skupiny si nahoře v klidu dá cigárko, ti pomalejší se uřícení dovalí na kopec a bez vydechnutí šup šup dál. To je nesmysl!

zdravíme se. Stačí pokývnout, zvednout ruku … cokoli. Nemusíte zrovna salutovat v pozoru, ale drobný pozdrav na stezce potěší.

zvoneček. Je to kontroverzní pravidlo a uznávám, že zvonek nutný není a hyzdí kolo. Nicméně ho na obou kolech vozím, protože v terénu funguje mnohem spolehlivěji, než nejednoznačné “Dobrý den. / Pardón. / S dovolením.” a podobné pozdravy.

bez telefonu. Málokteré chování vypadá na kole tak pitomě, jako jízda s telefonem v ruce. Telefon si samozřejmě vždy beru s sebou. Pokud si ale potřebuji zavolat nebo lovit obrázky na Instagram, zastavím a slezu z kola.

svinstvo. Angličané říkají “If you can carry it in, you can carry it out.” Prostě neexistuje důvod, proč po sobě kdekoli zanechávat čurbes. A platí to i pro píchlé duše. I pro obaly od gelů. I rozbité bidony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *