Velikost mtb kol/a

Poslední dobou často slýchám, že se lidé nemohou dohodnout jakou velikost horského kola zvolit. Většinou totiž vybíráme velikost podle písmenek S/M/L jako bychom kupovali triko. Problém je ovšem v tom, že každý výrobce si ty velikosti S/M/L určí jaksi podle sebe a začíná nekonečný blázinec výběru, kde “vel. M u kola A je menší, než u kola B – ale pozor, u kola C vel. M odpovídá vel. L kdekoli jinde!” Když k tomu přibude ještě zmatek ve velikostech kol – tedy 26, 27,5, 28, nebo 29 palců – je to už pěkný guláš.

Naštěstí se velikost kola (rámu) udává též v palcích (“). Já mám například hardtail vel. M – 19″ palců. Jiný výrobce by 19” rám možná označil už jako vel. L.  Mně je to šumafuk. Narozdíl od těch písmenek je právě velikost v palcích objektivní a neměnná míra a na tu se soustředím. Kdybych tedy hledal nový rám/kolo, budu se zajímat o velikosti okolo 19″ (možná 18,5″ možná 19,5″) bez ohledu na to, jde-li o S/M/L. Vím totiž, že 19″ rám mi vyhovuje. Vždy bych se tedy zajímal hlavně o palcové velikosti a ne o písmenka.

Samozřejmě je vždy ideální si kolo před koupí vyzkoušet a někteří výrobci mohou mít trochu jiné odstupňování jednotlivých velikostí po sudých či lichých palcích, občas i o půl palce (např. 17″ – 19″ – 21″ versus 16″ – 18″ – 20″ versus 16,5″ – 18,5″ – 20,5″) Nicméně vždy bude platit, že pokud mi vyhovuje 19″ rám, budu tento rozměr hledat i příště. S/M/L je totiž na pytel 🙂

Další rozměr, který se zde trochu plete, je velikost kol – tedy rozměr ráfku s obutým pláštěm. Zatímco velikost rámu bude pro konkrétního člověka vždy stejná (aby mu rám nebyl moc malý či velký) velikost kol je možno vybírat podle chuti a potřeby.

Není pravda, že 29″ kola jsou jen pro vysoké a ženy by měly mít vždy 27,5″ jak už jsem také mnohokrát slyšel. Jde spíše o to, co od kola očekáváme.

29″ bude vhodnější na “klasické ježdění” (třeba na výlet na Šumavu nebo do Jizerek a klidně na delší cestu Praha – Turnov skrz Český ráj) 29″ výborně jede a menší terénní nerovnosti snáze překoná.

27,5″ (případně 26″) kola jsou zase mrštnější a hravější v terénu a skvěle se na nich bude jezdit trail i trial. Pravděpodobně je i obujete do těžších a drsnějších plášťů a brzy zjistíte, že už se Vám nechce na nich jezdit 80km výlet po Jizerkách.

Před koupí nového kola je tedy třeba myslet na to, že musím vybrat vhodnou velikost rámu. Ta bude u všech kol víceméně stejná. Zároveň je ale třeba si uvědomit, co od kola očekávám (delší výlety, nebo technické ježdění?) a podle toho zvolit 29″, 27,5″, nebo i 26″ kola.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *