Na Portu, rozhlednu i skanzen

Délka výletu 55 – 60 km
Náročnost střední
Vhodné kolo jakékoli v dobrém tech. stavu

 

Do Českého středohoří jezdíme čím dál častěji a není to jen díky dobrému železničnímu spojení Praha-Ústí-Děčín a Praha-Litoměřice. Tento kus země má skutečně co nabídnout a díky četným sopečným kopcům – tzv. sypaným kuželům – není vůbec nudný.

Tato vyjížďka o délce něco přes 55 km vede téměř výlučně po asfaltových cestách a silnicích. Zvládnete ji tedy i na jednodušším kole a může se hodit jako inspirace pro jarní plýskanice, kdy se Vám nechce prodírat blátivými lesy a poli. Přes jednoduchost terénu (asfalt) jde ale o cestu středně obtížnou, a to kvůli kopcovitému profilu trasy. S trochou nadsázky se dá říci, že až k rozhledně u Malečova budete stále stoupat. Teprve ze Zubrnice k řece Labi Vás čeká 5 kilometrů nepřerušeného klesání.

Proč sem zajet:

– zahlédnete zříceninu hradu Kamýk nad Litoměřicemi
– uvidíte místo zvané Porta Bohemica, brána Čech. Jde o jakýsi předěl, kde se rovinatá krajina okolí Mělníka a Štětí náhle zvedá do masivu Českého středohoří nad Litoměřicemi a k Děčínu. (v případě silně podmáčené půdy doporučujeme odbočku Kamýk – Porta vynechat z trasy; jede se přes pole)
– můžete vystoupat na vrch a rozhlednu
Varhošť
– navštívíte vznikající rozhlednu Lucemburkův kopec u Malečova. V zimě je zde v provozu sjezdovka s vlekem. Kdo by chtěl finančně přispět na výstavbu zmíněné rozhledny, informace najde zde
– uvidíte železniční muzeum a skanzen v Zubrnici.

 

Občerstvení:

Určitě si něco dejte v kiosku u rozhledny. Na konci cesty pak nezapomeňte navštívit podnik Coffee & Books v Děčíně pod zámkem.

Trasa na mapách.cz

 

Kdo by si ze sedla pod Varhoštěm trasu zkrátil po modré TZ, ten bohužel mine kapli v Čeřeništi.
Budoucí rozhledna nad Malečovem
Zubrnice. Železniční muzeum, skanzen a na vrchu bdí Buková hora.
V Zubrnici
V Zubrnici
Na Bukové už jsme také byli – cestou přes Benešov nad. Pl. a Ostrý. O tom zase třeba příště.

 

Počasí Zubrnice - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *