Co je to za gumičku na vidlici?

Co je to za gumičku na vidlici? To je sagoměr, neboli sagometr. Ukazuje míru zanoření vidlice poté, co na kolo usedl jezdec, a během vyjížďky pak míru maximálního zanoření vidlice. Také je to ten díl, který obvykle zapomenu na ponku poté, co jsem vidlici oservisoval a složil. Tahle konkrétní gumička si počkala 6 měsíců, než se opět vrátila na vidlici.

Co dělat se sagometrem? U vidlic se většinou doporučuje míra zanoření (sag) okolo 20% – 25% (= 2cm – 2,5cm u vidlice se zdvihem 100mm) Takže sagometr stáhnout úplně dolů, nasednout na kolo, opatrně sesednout a změřit sag. Je-li sag příliš velký (>25%), přidat do vidlice vzduch a opačně.

Větší sag udělá vidlici měkčí a poddajnější, ale je zde vyšší riziko zaražení vidlice až nadoraz při agresivní jízdě, nebo přejezdu nečekané překážky. To vidlici dlouhodobě neprospívá. Mně osobně vyhovuje sag 20%, ale pod tuto hodnotu už mi vidlice přijde zbytečně tvrdá a méně funkční.

My si sag musíme upravit doma, nebo ideálně v terénu na začátku vyjížďky. Profesionálům sag nastaví mechanik v depu. Často se k servisu využívá kryté zázemí nákladního automobilu, takzvaný Sagvan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *