Je to bezduš?

Jednou se mě kamarád ptal, jak vlastně pozná, jestli je jeho nové kolo postavené na bezduších, nebo jestli jsou v pláštích ještě duše. Koupil si tenkrát nový stroj, brožura se chlubila bezdušovými koly, přesto jsme si nebyli jisti. Moje první rada zněla: “Podívej se na plášť.”

První signální

Bezdušové pláště jsou vždy jako bezdušové i označeny. Obvykle na plášti najdete slova a zkratky jako tubeless, 2bliss, TLE (tubeless easy), TLR (tubeless ready) Prodejce vám tento fakt samozřejmě ihned sdělí, jelikož bezduše dnes frčí.

Bezduše ale nemusí být bez duše

Má to ovšem háček. V bezduších je tmel a ten se časem kazí/vysychá. Prodejce zároveň nemůže vědět, bude-li konkrétní kolo stát na prodejně týden, nebo rok. Proto má hodně bezdušáků “na krámě” uvnitř pláště stále duše. Kolo je na bezduše plně připraveno, ale de facto bezdušové být nemusí.

Jistota je jistota

Řekněme, že jste si z obchodu přivezli  nové kolo a vaše pláště a ráfky mají správné bezdušové označení, prodejce jste se ale přímo nezeptali a tápete. Jak tedy zjistit, je-li vaše kolo opravdu bezdušové? Následující tipy jsme seřadili od smysluplných až po úplné koniny:

1) je-li to možné, zeptejte se mechanika, který vaše kolo před prodejem stavěl. Bude vědět, jak to obul.

2) povolte jistící matici ventilku (viz obr.) a zavřený ventilek lehce zatlačte do ráfku. Začne-li unikat vzduch, máte bezduše. Pozn.: ventilek neotevírejte jako kdybyste chtěli kolo nahustit; povolte pouze jistící matici.

3) bezdušové ventilky mají zpravidla vyjímatelný střed (ventilek se občas zanese tmelem a je jednodušší vyměnit střed ventilku, než ventilek celý) Pokud máte ventilek vcelku bez výměnného středu, nejspíš to bezduš nebude.

4) zujte kolo a mrkněte dovnitř. Možná se přitom trochu ušpiníte od tmelu, ale co už…

5) počkejte na defekt. Pokud vám v místě vpichu z pláště vyteče kapka tmelu a defekt zalepí, je to bezduš!

Povolit je třeba jistící matici u ráfku, nikoli otevřít ventilek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *