Z Vlašimi do Týnce n. Sáz.

Délka výletu 72 km
Náročnost střední
Vhodné kolo MTB

 

Na trase Vlašim – Týnec nad Sázavou Vás čeká hned několik hradů a zámků, stejně jako krásné pohledy na řeku Sázavu. Terén je zde jednodušší (XC) směsice lesních cest a pěšin i silnic. Mne osobně potěšila modrá TZ z Vlašimi do Č. Šternberka, která z valné části vede právě lesem a polem mimo silnice. Druhá polovina trasy potěší rovinkáře; ze Sázavy až do Týnce pojedete podél řeky bez nutnosti vyjet jediný kopeček (kromě asi 150 m dlouhého stoupání do Svárova) Po celé trase budete zároveň kopírovat železniční trati, takže zkrácení výletu a únik na vlak ČD je možné v jakoukoli chvíli.

Na výlet z Vlašimi do Týnce je dobré se vydat sám, nebo maximálně ve dvojici. Spojení Benešov – Vlašim obsluhuje motoráček s jedním vagónem, kam se víc jak 3 kola těžko vejdou.

Proč se tam vydat?
– na 72 kilometrech uvidíte zámek ve Vlašimi a v Ratajích n. Sáz., hrady v Českém Šternberku, Ratajích (Pirkštejn) a Zlenici (Hláska), stejně jako klášter v Sázavě.

– znalci legend si jistě vybaví, že v Sázavě kdysi sv. Prokop oral s čertem; i název “Rataje” se prý odvozuje od staročeského výrazu pro orbu.

Občerstvení:
– já se obvykle zastavím v cukrárně Pod Klášterem v Sázavě, občerstvení ale najdete po trase dost (Český Šternberk, Rataje, Zlenice/Hláska, Čerčany, Týnec)

Trasa:
Vlašim – Hrádek – Český Šternberk (po modré TZ) – Ledečko (po zelené) – Rataje n. Sázavou (po červené) – Talmberk – Sázava – Na Marjáně – odsud po červené do Čtyřkol – Poříčí n. Sáz. – Svárov – Týnec n. Sáz.

Odkaz na mapu


Ve Vlašimi se dá začít obhlídkou zámku a zámeckého parku.
Hrádek u Vlašimi
Hrad Český Šternberk
V Ratajích nad Sázavou se sbíhají dvě železniční trati; vlastně ani nevím, proč mě to místo tak láká, ale bylo podnětem pro celou vyjížďku.
Ratajský zámek
Hrádek Pirkštejn taktéž v Ratajích
Poblíž Chocerad má na Sázavě chatu jeden šikovný pán, který nikdy nezapomene na Dušičkovou (Halloweenskou) výzdobu.

Počasí Rataje nad Sázavou - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *