Rýchorská bouda

 

Délka výletu 35 km
Náročnost střední
Vhodné kolo MTB, gravel, e-bike …

 

Vyjížďka na Rýchorskou boudu není dlouhá, ale můžete počítat s několika kilometry stoupání – jste přeci v Krkonoších, nebo přesněji v části Krkonoš zvané Rýchory. Název sám se prý odvozuje od slov “rýžovati” a “hory” (původně snad zněl “rýžohory”) a to proto, že se v Rýchorech dalo nalézti a rýžovati zlato. My tuto vyjížďku doporučujeme proto, že po trase je několik nádherných horských luk s úžasnými rozhledy do údolí. Za zmínku jistě stojí okolí chaty Hubertus, Rýchorského kříže a samozřejmě Rýchorské boudy. I ze Stachlbergu jsou krásné výhledy po kraji; kdo ale šetří každý watt energie na budoucí stoupání, může tuto odbočku z trasy vynechat.

Občerstvení:

– kiosek u vojenské pevnosti Stachlberg
– ‎náměstí v Žacléři (cukrárna, potraviny)
– ‎Rýchorská bouda

Užitečné tipy:

– trasa je převážně rovinatá celou cestu od žst. Trutnov-střed až do Prkenného dolu u Žacléře. Jediný kopec je zde Stachlberg, který lze případně z výletu vynechat. Opravdu stoupat začnete až ze Žacléře na Rýchorskou boudu.
– ‎z Prkenného dolu stoupáme do Žacléře po zelené TZ. Jde o strmý výjezd po šotolině / kamení, který však lze objet po hlavní silnici.
– ‎chata Hubertus je nyní (r. 2018) mimo provoz. Stále ale nabízí krásné rozhledy po kraji.

– na Rýchorské je možno se i ubytovat za 450,- / 1 noc či 300,- / noc v případě delšího pobytu
– ‎na zpáteční cestě Vás čeká velmi dlouhý sjezd až do Žacléře. Jede se po šotolině a v cestě je mnoho odvodňovacích kanálků, tak mějte oči otevřené.

Rychlý přehled trasy:

žst. Trutnov-střed – Libeč (po Královecké silnici č. 16) – Malý Křenov – Prkenný Důl – Stachlberg – Prkenný Důl – Žacléř – Bílý kříž – Vízov (Hubertus) – Rýchorský kříž – Rýchorská bouda – Rýchorský kříž – po Černomostecké cestě K26D ke Skiareálu Žacléř a odsud zpět do Trutnova stejnou trasou přes Prkenný Důl, Křenov a Libeč

Trasa na Mapy.cz zde

 

na Rýchorském kříži

 

zde prý bývají buvoli; my to štěstí neměli

Počasí Žacléř - Slunečno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *