Hergot, vždyť to nebrzdí!

Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že “ty brzdy jsou nanic, vůbec mi to nebrzdí.” Je samozřejmě možné, že chyba je opravdu v brzdách. Drtivá většina kotoučových brzd ale dnes brzdí velmi dobře a naprosto dostačují danému typu/určení kola. Než tedy koupíte nové brzdy, zkontrolujte následující:

1) brzdové destičky a kotouč – pokud jsou znečištěné a mastné, brzdný účinek klesá. Nejjednodušší řešení: koupit nové destičky (cca. 150 – 200,-) a odmastit kotouč (často se doporučuje isopropyl alkohol) Více o brzdách zde

2) ‎techniku brzdění – na horském kole je přední brzda mnohem účinnější než zadní. Kdo brzdí převážně jen zadní, ten vlastně nebrzdí. Mně osobně moc pomohlo video od Dresslera

3) ‎pláště – těžší pláště s hrubším vzorkem v terénu brzdí vždy lépe, než lehké hladké pláště na silnice a cyklostezky. Pokud jezdíte na letité sjeté gumě, není vůbec o čem přemýšlet.

4) ‎brzdy – teprve pokud jste zkontrolovali a zlepšili všechny předešlé body a stále nemáte pocit, že brzdíte dostatečně dobře, má smysl přemýšlet o nákupu lepších brzd. Je možné, že teď už jezdíte rychleji a techničtěji a původní brzdy prostě nestačí. Někdy pomůže jen vyměnit kotouč(e) za větší, jindy se hodí vyměnit celé brzdy za vyšší model.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *