Kryry – Schillerova rozhledna

 

Délka výletu 78 km
Náročnost střední, ale dlouhá
Vhodné kolo MTB

 

Cílem tohoto výletu je pohledná Schillerova rozhledna nad městem Kryry. Vydat se za Rakovník má ale především smysl proto, že je zde úchvatná zvlněná krajina křivoklátských lesů, které pozvolna přecházejí v oblast údolí Střely. Přitom nemusíte mít strach z extrémních výjezdů; na 86 kilometrové vyjížďce samozřejmě něco nastoupáte, ale ve vší počestnosti.

Proč sem jet?

Uvidíte krásnou Schillerovu rozhlednu a rozhlednu Tobiášův vrch – jednu z mála rozhleden, na kterou se dostanete víceméně po rovině. Můžete se také podívat na žulové kameny na Vlčí hoře. A pak ta krajina…

Trasa:

Z Lužné u Rakovníka (je zde též železniční muzeum) se po modré TZ dostanete na Sládkův Kříž a Maxovu oboru, odkud Vás červená povede přes Merklův pramen (chutná železitá voda) a Belšanku do Rakovníka. Kdo by si chtěl výlet zkrátit o nějakých 15 km, tuto část vynechá a začne až v Rakovníce.

Z Rakovníka Vás zelená TZ a cyklotrasa 351 povede na západ podél Rakovnického potoka; zelené se budete držet až do vsi Kosobody. Z Kosobod pojedete dále po modré až na rozhl. Tobiášův vrch a pod Vlčí horu.

Kdo chce, může si vyjet malý kopeček na Vlčí horu a podívat se na žulové balvany. Poté se až na Schillerovu rozhlednu v Kryrech nechte vést zelenou TZ. TIP: Z Vlčí hory jeďte nejprve raději po hlavní silnici na křižovatku k benzínce, kde se napojíte na zelenou TZ. Pod Vlčí vede značka celkem hustým porostem – až jsem si říkal, že je škoda, že mě už v dospělosti přešla touha hrát si na kombajn.

Po prohlídce rozhledny, případně i města Kryry, Vás čeká silniční etapa. Po asfaltu projedete obce Mukoděly, Příběnice, Ležky a Lubenec (před Lubencem je lepší karlovarskou E48 objet po červené naučné stezce) Z Lubence pak pojedete cyklotrasou 2152 přes Struhaře do Vítkovic. Ve Vítkovicích v zatáčce na kopci konečně silnici opustíte a zahnete vlevo na lesní šotolinovou cestu, po které dojedete ke kapli sv. Jiljí. Za ní (jede se po žluté TZ) je nádherný mokřad skoro jako ze Šumavy; nemějte ale strach; cesta, po níž vede žlutá značka, je suchá a krásně sjízdná.

Za mokřadem se po červené TZ spustíte do obce Blatno. Závěrečná část vede podél a uvnitř Tiského potoka; trochu jsem si zde vzpomněl na video od Chrise Akrigga a je to pěkný sjezd – ačkoli se přiznám, že ten poslední kousek jsem musel pěšky. Z Blatna se silnicí dopravíte do obce Krty na vlak ČD. Mě zaskočila otevírací doba hospody u Krtka (v sobotu až od 18:00) takže jsem si výlet ještě o 3 km prodloužil cestou do sousední Jesenice.

 
Kdo by si chtěl trasu ještě prodloužit na nějakých 102 km, může zkusit tento postup. Z Lužné u Rakovníka se dostane na nádraží v Rakovníka, přičemž uvidí všechny hlavní body původního výletu i něco navíc (např. Valeč)

Rychlý přehled trasy:

(Lužná u Rakovníka – Sládkův Kříž – Maxova obora – Belšanka) Rakovník – Klečetné – Kosobody – Tobiášův vrch – Kryry (Schillerova rozhl.) – Mukoděly – Příběnice – Ležky – Lubenec – Vítkovice – sv. Jiljí – Blatno – Krty

Mapa.cz zde

 

V Lužné je železniční muzeum.
Balvany na Vlčí hoře
Pohled od rozhledny na Kryry
Nad Blatnem
Valeč
Valeč
Vroutek
pohoda ve Vroutku

 

Počasí Kryry - Slunečno.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *