Horním Posázavím

Délka výletu > 80 km
Náročnost těžká
Vhodné kolo MTB (ideálně celoodpružené)

 

Za nápadem jet do Horního Posázaví stála jednoduchá touha – navštívit Kožlí u Ledče n. Sáz., kam v dětství jezdíval můj děda. A věděl proč; kraj je to vskutku nádherný.

Náročná vyjížďka je vhodná především pro ty, kdo chtějí strávit celý den na kole v nádherné krajině Horního Posázaví a dají přednost jízdě lesem a terénem před kilometry asfaltu. Cestou ale i něco zajímavého uvidíte: v Kutné hoře pojedete kousek od chrámu sv. Barbory; v lese pod zbytky hradu Sion spatříte podobiznu Jana Roháče; ve Zruči, Ledči i Světlé nad Sázavou jsou pohledné zámky; v neposlední řadě pak musíme zmínit krásné meandry řeky Sázavy především okolo Stvořidel.

Na přiložené mapě je vyjížďka 90 kilometrová. Pokud ovšem vynecháte zajížďku do Kožlí a zpět a nesjedete ze značky jako občas já, dostanete se na nějakých 80 posázavských km. Máte-li možnost volby kola, trail/xc celopéro zde bude jistě příjemnější. Celoodpružené kolo oceníte např. za Hetlínem, okolo Chotěměřic, před Zručí n. Sáz. apod. S trochou představivosti ale trasu projedete v klidu i na mtb hardtailu; čeká Vás také několik pěkných rovinek v lese (za ryb. Vidlák a podél řeky Sázavy)

 

Trasa:

Lze ji shrnout jednou větou: Z Kutné hory jeďte po červené TZ do Zruči n. Sáz., Ledče n. Sáz. a Světlé n. Sáz. Prostě stále po červené.

Kutná hora – Malešov – Sion – ryb. Vidlák – Hetlín – Hodkov – Želivec – Zruč n. Sáz. – Vlastějovice – Chřenovice – Ledeč n. Sáz. – Nemocnice v Háji – Stvořidla – Světlá nad Sázavou

 

Sázava je u Stvořidel krásná

 

 

Stvořidla

 

Výjezd z Kutné hory je poněkud užší

 

Uvidíte reliéf Jana Roháče

 

i zbytky hradu Sion

 

Po trase je několik pěkných, více i méně technických, sjezdů

 

Občas najdete “zapomenuté” trati

 

Ve Zruči n. Sáz je pěkný zámek

 

Ale najdete zde i uličky jako ze středomoří (Zruč, pod zámkem)

 

Nakonec Vás za Stvořidly čeká menší a zábavný trialový úsek

 

Počasí Ledeč nad Sázavou - Slunečno.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *