Hruboskalsko – Český Ráj

Tento výlet je ideální pro ty, kdo se na kole rádi zastaví a porozhlédnou. Okolí Hrubé Skály je plné zajímavostí rozesetých těsně vedle sebe. Hltači kilometrů prostě pojedou dál, kochači se co pár kilometrů zastaví na vyhlídce či u zajímavosti.

Hruboskalsko je protkané silnicemi, stezkami a pěšinami; dalo by se říci, že neuděláte chybu, ať už pojedete kudykoli. Nebudeme tedy trasu popisovat příliš detailně; kdo chce, podrží se naší trasy v mapě, ale zkratkám a zajížďkám se meze nekladou.

 

délka výletu 55 km
náročnost střední
vhodné kolo MTB, trekové, gravel bike

 

 

Proč sem jet?

Ačkoli nepojedete pouze po rovině, vyjížďka Vás “nezničí” díky častým zastavením. Terén zde střídá dostatek asfaltových silnic a na své si přijde téměř každý cyklista. Především ale uvidíte nádherné vyhlídky na pískovcové útvary (Na kapelu / U lvíčka), užijete si sjezd přes Kopicův statek, navštívíte hrady Valdštejn a Kost a zámek Hrubá Skála, omrknete Podsemínský most a Pekařovu bránu… Prostě ráj cyklistů nenasytů 🙂

Občerstvení:

Kdo pojede po naší trase, může se občerstvit na nasledujících místech. Dnes, 7. ledna bylo možností poskrovnu, v sezóně ale mají otevřeno všude:

– občerstvení Pod Hlavaticí hned ze začátku výletu
– ‎hospůdka na hradě Valdštejn (otevřená byla i dnes, 7. ledna)
– ‎restaurace Králíček v Kacanovech
– ‎kiosky či restaurace u parkoviště na Hrubé Skále (rovněž celoročně, alespoň o víkendech)
– ‎kempoviště Čertoryje (zde se jezdí mtbo Pojizerský kompas)
– ‎na hradě Kost

Užitečné:

Oblast mezi Dobšicemi, Libošovicemi a Podkostí bývá velmi mokrá. Především na jaře/na podzim zde čekejte bahenní koupele. Slabší povahy raději objedou silnicí.

Kdo by chtěl jet po modré TZ z Podvyskeřského mlýna k Dehetníku, nechť se připraví na to, že ponese kolo na zádech rozbitým kaňonem a bude strmě stoupat (tato část na naší mapě vyjížďky není)

Rychlý přehled trasy:

Turnov hl.n. – Mašov bus – Pelešany parkoviště – Valdštejn – Jižní sedlo – Kopicův statek – Kacanovy – Kacanovy kult. dům – arboretum Bukovina – vyhlídky Na kapelu a U lvíčka – arboretum Bukovina – Hrubá Skála – Věžický rybník (Věžák) – kemp Čertoryje – Věžický rybník – U Přibyla – Podsemínský most – U Přibyla – Pekařova brána – Libošovice – Kost – Prokopské údolí – Dobšice – Rytířova lhota – Zahájí – Pleskotský mlýn pod Pekařovou branou – zpět na Hrubou Skálu a přes vyhlídky do Turnova

Mapa.cz zde

Mapa tvrdí 38 km proto, že jsem trasu ukončil u Pekařovy brány. Od ní je trasa do Turnova stejná – tedy přes Věžák na Hrubou Škálu, vyhlídky a do Turnova. Celkem tedy 55 km.

 

Podsemínský most

 

vyhl. Na kapelu

 

Při focení Pekařovky dejte pozor na provoz; přeci jen tu vede silnice Hrubá Skála – Libošovice

 

Počasí Hrubá Skála - Slunečno.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *