Valdštejnsko

Tato vyjížďka neskrývá žádné velké stoupání; okolí Bezdězu je převážně rovinaté. Užijí si ji především ti, kdo holdují lesním pěšinám. Zdejší lesy nabízejí spousty možností užít si pěkně svižné XC ježdění, nebo se jen tak v klidu projet bez nutnosti překonat velké převýšení.

 

Délka výletu 60km
Náročnost střední
Vhodné kolo MTB, trekové

 

Proč se sem vydat?

Především uvidíte Valdštejnsko, které střeží dva dřevění granátníci zrovna jako z filmu “Tři veteráni”. Snad proto je tu na podzim takový klid. Všude se válí mlhy a místo je to vpravdě magické.

Dále pak navštívíte hrad Bezděz a Fleslovo jezírko, které má poněkud bizarní historii. Za dob sovětské okupace se prý v jezírku myla vojenská technika. Ještě, že tu dobu už odvál čas, příroda zatím jezírku vrátila jeho původní podobu a svědkem dob minulých je tak již jen přetrvávající betonový sjezd.

Nakonec projedete přes Radechov. Je zde chata/hájenka, kterou si prý lze od Lesů ČR pronajmout třeba jako ubytování na prázdninový pobyt.

Občerstvení:

Pod Bezdězem je samozřejmě hned několik možností občerstvení. Další zastávka bude až v Nové Vsi u Bakova n. Jiz., kde doporučujeme restauraci Na Veselce (Jizera) https://www.na-veselce.cz.

Trasa:

Vyjížďka začíná i končí na nádraží ČD v Mladé Boleslavi. Odsud se vydáme po červené TZ (lze i přímo podle kolejí) na Debř-přejezd, kde odbočíme vlevo po modré a pojedeme do vsi Plužná. Odsud pojedeme chvilku po silnici, ale v obci Březinka se opět napojíme na modrou TZ, která nás dovede na Valdštejnsko. Altánek, který zde kdysi stával jakožto přístřeší v době honů, již neuvidíme; umělý pahorek, na němž altánek býval, se zde však stále tyčí, stejně jako dvojice dřevěných granátníků střežící příjezdovou cestu.

Po modré TZ (též cyklotrasa 0060) se pak vydáme na Bezděz. Pozor – přímo ke hradu se na kole nesmí; chcete-li se vyhnout nepříjemné cestě do kopce s kolem na zádech, nezapomeňte si s sebou vzít zámek.

Z Bezdězu nás opět modrá TZ dovede na rozcestí U Flesla, kde se můžeme zastavit u stejnojmenného jezírka. Poté se vydáme po cyklotrase 25 na západ a pojedeme až k asfaltové silnici Ralsko – Bělá p. B. Zde odbočíme vpravo a chvilku po silnici pojedeme; zanedlouho ale odbočíme ze silnice vlevo na cyklotrasu 8150, která nás přes Radechov dovede na Bílý Kříž a Velký Rečkov. Odsud po červené TZ dojedeme do Nové Vsi u Bakova, kde se můžeme občerstvit v restauraci Na Veselce.

Kdo by chtěl, může výlet ukončit zde, v Bakově n. Jiz. Výlet si tím zkrátí o nějakých 11 km. Pojedete-li vlakem, dejte pozor na nádraží; jsou zde dvě. Vlaky směr Praha odjíždějí prakticky pouze z nádraží Bakov-město. Směrem na Tanvald vlaky staví na obou bakovských nádražích. My ostatní pojedeme po silnici podle Jizery (trasa 17 Greenway Jizera) na rozcestí Debř-přejezd, odkud se po červené TZ vrátíme na nádraží v Mladé Boleslavi. Za zmínku ještě stojí zříceniny Zvířetice a Michalovice, které budeme míjet cestou z Bakova.

Rychlý přehled trasy:

Mladá Boleslav – Debř (přejezd) – Plužná – Březinka – Valdštejnsko – Bezděz – U Flesla – Radechov – Velký Rečkov – Nová Ves u Bakova – Mladá Boleslav

Mapa.cz zde

Bezdězské “hlavní tahy”

 

Okolní lesy

 

Granátníci na stráži

 

rozc. Bílý kříž

Počasí Bezděz - Slunečno.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *