Obyčejné pedály, SPD, nebo platformy?

Většina kol na nižší a střední cenové hladině se prodává s obyčejnými kovovými pedály. Vyměnit je můžete za SPD* (nacvakávací pedály se zámky), nebo platformy (ploché nenacvakávací pedály, ovšem o dost lepší, než pedály obyčejné).

SPD pravděpodobně ocení ti, kdo na kole chtějí zvyšovat svůj výkon. Mně osobně spd dodávají jistotu i v kamenitých sjezdech a obtížnějších výjezdech. Na SPD je ale potřeba si chvilku zvyknout a budete potřebovat dokoupit speciální obuv se zámky (cca. 1 500 – 4 000,-). Přechod na SPD obvykle provází lehká nervozita z nohou “přilepených” k pedálům. Kupujete-li nové kolo, bude asi nejlepší se napřed rozjezdit, získat na kole jistotu a teprve po nějaké době (cca. 5 měsíců; tedy pokud nejezdíte několikrát týdně) přemýšlet o přechodu na jiné pedály.

Platformy (ploché pedály bez zámků) zase ocení ti, kdo se spíš než na výkon zaměří na techniku. Na platformách možná ztratíte zlomek rychlosti a výkonu, ale o to při technickém ježdění tolik nejde. Zároveň se na nich dá dobře jezdit bez speciální obuvi; stačí tenisky s plochou podrážkou, nebo boty na skateboard. Samozřejmě i na SPD lze jezdit dobře technicky; prostě – kdo umí, ten umí.

Obyčejné pedály zcela postačí na rekreační cyklistiku. Nejsou sice tak ploché, jako platformy, ani nepodrží nohy na pedálech tak, jako SPD. Na běžné pohodové ježdění ale zcela postačí.

* Shimano Pedalling Dynamics

Tip:

Při výměně pedálů nezapomeňte, že pedály mají opačné závity. Pravý pedál (ten u převodníků a řetězu) povolíte proti směru hodinových ručiček; levý povolíte po směru hodinových ručiček. Většina pedálů má někde poblíž závitu vyrytou šipku (tighten = utáhnout). Při výměně pedálů se vyplatí závity namazat vazelínou; předejdete “zarůstání” pedálů do klik a příště půjdou snáze povolit.

 

Pravý pedál povolíte proti směru hodinových ručiček. Pozor! U levého pedálu je tomu přesně naopak – levý se povoluje po směru hodinových ručiček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *