Vidlice – bleskový servis

Máte-li vidlici s olejovým mazáním, zkuste občas kolo otočit vzhůru nohama. U většiny vidlic s olejovým mazáním totiž olej logicky časem stéká dolů do spodních nohou. Pokud kolo otočíte vzhůru nohama a necháte jej tak stát třeba přes noc, olej se přelije opět tam, kde je ho potřeba nejvíce – do oblasti vnitřních těsnění pod gumovými stíráky. Těsnění se nacucnou olejem a vidlice si zachová perfektní citlivost.

Další možností, jak bleskově zlepšit citlivost vidlice, je pod gumové stíráky vstříknout kapku oleje. Nejprve je potřeba stírák šetrně odtáhnout od nohy vidlice; vyborně poslouží třeba plastové elektrikářské zip pásky. Do vzniklé mezery potom vstříkneme kapku oleje, který používáme při servisu spodních nohou vidlice (asi 1.5 ml – aby olej mazal, ale zbytečně nám nepřetekl přes stírák); já používám injekční stříkačku s kouskem silikonové hadičky (viz obrázky níže)

Dříve či později bude vidlice samozřejmě potřebovat opravdový servis; než k tomu ale dojde, můžeme si takto jednoduše vypomoci.

(pozn: výše zmíněné platí pouze pro vidlice s olejovým mazáním a netýká se inverzních vidlic typu RS-1)

 

Pohádka bratří Grimmů: O bezúdržbové vidlici

— Vidlice je “bezúdržbová”; stačí používat silikonový olej.

Silikonový olej na vidlici pouze čistí gumové stíráky a předchází jejich předčasnému stárnutí. Je tedy dobře jej na vidlici používat tak, jak to všichni umíme (lehce stříknout, propružit, očistit kroužek nečistot vyplavených ze stíráků na šavle a hotovo) Ale pozor! Ačkoli používáme silikonový olej, tato činnost nemá nic společného s mazáním vidlice!

Vidlici maže buď vazelína, nebo olej (dle typu a úpravy vidlice) obsažená uvnitř vidlice. Čas od času je potřeba vidlici rozebrat a vazelínu/olej vyměnit a doplnit. Teprve tímto zásahem skutečně mažete vidlici; se silikonovým sprejem to nemá nic společného.

— Tak nedopadněte jako já se svou první “bezúdržbovou” vidlicí – po 18 měsících “mazání” jen silikonem jsem ji pěkně vydřel.

 

Odtažení stíráku pomocí elektrikářského zip pásku

 

Stříkačka s nasazenou silikonovou hadičkou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *